کویر نوردی و بررسی بهترین کویرهای ایران

امروزه کویر نوردی به یکی از جذاب ترین بخش های گردشگری تبدیل شده است. به خصوص در کشورهایی مانند ایران که مساحت سرزمین های خشک و کویری زیاد است کویرنوردی از جذابیت و طرفداران زیادی برخوردار است. در ایران حداقل ۳۲ میلیون هکتار وجود دارد که در ۱۸ استان کشور پراکنده شده اند. تماشای ستارگان شب در کویرهای بکر و دست نخورده ایران از تجربه هایی است که نباید آن را از دست بدهید.

بهترین زمان کویر نوردی برای کسب بهترین تجربه

اگر قصد کویر نوردی دارید بهترین زمان برای شما فصل های پاییز و زمستان است. زمانی که دیگر گرمای شدیدی وجود نداشته و امکان کویرگردی فراهم باشد. در این فصل ها تماشای آسمان های پر از ستاره کویر می تواند تجربه ای منحصر به فرد برایتان رقم بزند. بنابراین بهتر است کمی درباره معروف ترین کویر ها و مکان های مناسب برای کویرگردی بدانید تا برای بستن بار سفر آماده شوید.

کویر نوردی و بررسی بهترین کویرهای ایران

البته برای کسب چنین تجربه ای بهتر است تنهایی اقدام نکنید و به همراه تورهای کویر گردی به کویرنوردی بروید. تورهای کویرنوردی از طرفی تجربه بسیار زیادی دارند و از طرف دیگر تجهیزات لازم برای تجربه ای دلنشین را فراهم می کنند. فراموش نکنید که اگر تجهیزات لازم را به همراه نداشته باشید ممکن است کویرنوردی به تجربه ای بسیار سخت تبدیل شود.

برخی از مهمترین تجهیزاتی که در کویرنوردی باید به همراه داشته باشید عبارتند از: لباس مناسب، کفش مناسب، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی.

کویرهای معروف و دیدنی ایران را بشناسید!

در ایران کویرهای بسیاری وجود دارد که هر کدام به تنهایی جاذبه های زیادی دارند. کویر لوت و دشت کویر بیابان های بزرگ و اصلی کشور هستند. برخی دیگر از کویرهای معروف و دیدنی و کمپ های کویری کشور شامل موارد زیر هستند:

  • کمپ کویری متین آباد
  • کویر خور و بیابانک
  • کویر مصر
  • کمپ کویری شهداد
  • کویر مرنجاب
  • کویر زردگاه
کویرهای معروف و دیدنی ایران را بشناسید!

گرمترین کویر ایران

نکته جالب این است که کویر لوت به عنوان گرمترین نقطه زمین نیز شناخته می شود. در سال ۱۹۵۲ فرضیه ای مطرح شد که طبق آن کویر لوت قطب گرمایی زمین شناخته می شود. این فرضیه توسط پروفسور استراتیل که استاد دانشگاه وین اتریش بود مطرح شد. او پس از بررسی های فراوان در منطقه نصرت آباد در ریگ یلان این فرضیه را مطرح کرد که این فرضیه چند سال بعد توسط دانشمندی به نام تئودور مونو نیز تایید شد. همچنین جالب است بدانید که طبق نقشه های ناسا گرمترین دمای ثبت شده در کره زمین با ۷۰٫۳ درجه سانتیگراد در همین منطقه ثبت شده است.

بزرگترین کویر ایران

همانطور که اشاره کردیم کویر لوت و دشت کویر بزرگترین کویرهای ایران هستند. اما دشت کویر با مساحتی ۳۰ هزار مایل مربعی به عنوان بزرگترین کویر ایران شناخته می شود. این کویر با وسعت بسیار زیادش از دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز تا مناطق مرکزی ایران را پوشش داده است. در ادامه به معرفی زیباترین کویرهای ایران می پردازیم.

کمپ کویری متین آباد –  اولین اکوکمپ کشور

کمپ های کویر نوردی فرصتی مناسب برای کسانی است که قصد دارند برای اولین بار به دل کویر بزنند و تصور می کنند که از پس سختی های کویر نوردی برنمی آیند. این کمپ کویری امکانات زیادی برای کویر نوردان فراهم آورده تا تجربه کویر نوردی سخت را به تجربه ای آسان تبدیل کند. این کمپ کویری که در منطقه نطنز قرار دارد به عنوان اولین کمپ طبیعی ایران شناخته می شود.

کمپ کویری متین آباد -  اولین اکوکمپ کشور

در این منطقه اتاق ها، چادرها و کومه هایی برای اقامت در نظر گرفته شده که می توانید در آن ها مقیم شوید. از تجربیات لذت بخشی که می توانید در این منطقه به دست بیاورید می توان به شترسواری، تماشای ستارگان شب، راه رفتن روی رمل های بیابانی و بازدید از مزارع اشاره کرد.

کویر خور و بیابانک – یکی از زیباترین کویرهای ایران

معنای لفظ خور هم معنی کلمه خورشید است. این کویر که در ۳۹۹ کیلومتری از اصفهان قرار دارد از زیباترین کویرهای کشور محسوب می شود. اگر از آن دسته افراد هستید که علاقه مند به خلوت گزیدن در گوشه ای هستید، وسعت تپه های شنی این بیابان مکانی کاملا مناسب پیش روی شما ایجاد می کند. البته منظور ما این نیست که به تنهایی عازم این کویر شوید، اما می توانید در قسمتی از آن برای خود خلوت کنید و از منظره شگفت انگیز این منطقه لذت ببرید.

با وزش باد در این منطقه شن های روان به حرکت در می آیند و تغییر شکلی در تپه های شنی این منطقه به وجود می آورند. آسمان این کویر نیز از پر ستاره ترین آسمان های کویری کشور است.

کویر مصر –  پرستاره ترین آسمان کویر

ممکن است تصور کنید در حال معرفی زیباترین و معروف ترین کویرهای جهان هستیم. اینطور نیست. کویر مصر در ایران قرار دارد. علت نامگذاری کویر مصر به این نام قرارگیری آن در نزدیکی روستای مصر است. این روستا نیز از توابع خور و بیابانک استان اصفهان است و در ۶۰ کیلومتری شمال خور قرار گرفته است.

کویر مصر -  پرستاره ترین آسمان کویر

کویر مصر یکی از مشهورترین کویرهای کشور است و نامی آشنا برای کویرنوردان و علاقه مندان به طبیعت است. در سالهای اخیر این کویر مورد توجه گردشگران داخلی بسیاری نیز قرار گرفته است. علت آن هم ساخت بخشی از فیلم سینمایی «خیلی دور خیلی نزدیک» در این منطقه است. این فیلم شهرت فراوانی به دست آورد و باعث شد این منطقه نیز مشهور شود. در حال حاضر کویرنوردان از این منطقه به نام «دریای شنی کویر» هم یاد می کنند.

روستای عروسان و روستای فرحزاد نیز از مناطق دیدنی و زیبایی هستند که در نزدیکی روستای مصر قرار دارند. پیشنهاد می کنیم در سفر به این منطقه سری هم به این دو روستا بزنید.

کمپ کویری شهداد

کمپ کویری شهداد یکی دیگر از کمپ های کویرنوردی کشور است که تجربه کویرنوردی آسان را برای شما فراهم می کند. کمپ شهداد نیز یکی از مجهزترین کمپ های کویری کشور است که در جاده شهداد به ماهان قرار دارد.

کویر مرنجاب – معروف ترین سوژه کویرنوردان

حتی اگر به تازگی با پدیده کویر نوردی آشنا شده باشید احتمال اینکه نام کویر مرنجاب به گوشتان خورده باشد بسیار زیاد است. کویر مرنجاب یکی از مشهورترین کویرهای کشور و از محبوب ترین ها نیز هست. این کویر به چند دلیل محبوبیت زیادی به دست آورده است. مهمترین دلایل شهرت این منطقه عبارتند از پوشش گیاهی و جانوری متنوع، تپه های شنی بلند و زیبای این منطقه و شب های پرستاره آن. البته مهمترین دلیل محبوبیت آن نیز نزدیکی بسیار آن به تهران است. کویر مرنجاب در ۵۲ کیلومتری استان اصفهان و ۶۰ کیلومتری استان کاشان قرار دارد و فاصله آن با تهران تنها ۳۰۱ کیلومتر است. کویر مرنجاب به عنوان منطقه ای مناسب برای آفرود نیز شناخته می شود.

کویر مرنجاب - معروف ترین سوژه کویرنوردان

کویر زردگاه

به استان خراسان جنوبی می رویم. کویرهای ایران به این استان نیز کشیده شده اند. این کویر در فاصله ۱۸۰ کیلومتری از شهرستان طبس قرار دارد. زردگاه نام روستایی است که از توابع بخش دیهوک درشهرستان طبس محسوب می شود. کویر زردگاه به عنوان سرسبزترین کویر ایران شناخته می شود. در این کویر حتی درختان خرما، پرتقال، نارنگی و لیمو نیز مشاهده می کنید و حتی می توانید در چشمه آب گرم این روستا نیز آبتنی کنید. روستا و بیابان زردگاه در نقطه تلاقی جاده های کرمان به مشهد و یزد به مشهد در منطقه دیهوک قرار دارد.

اگر می خواهید از کویری متفاوت دیدن کنید و از ستاره های آسمان شب لذت ببرید کویر زردگاه منطقه منحصر به فرد و جذاب خواهد بود.

اگر تا به حال نتوانسته اید کویرنوردی را تجربه کنید پیشنهاد می کنیم برنامه ای برای آن تنظیم کنید و از لذت بخش ترین تجربه زندگیتان به راحتی نگذرید. برخلاف آنچه که تصور می شود کویر چیزهای زیادی برای نشان دادن به ما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*